Company Logo

Licznik odwiedzin

Odwiedzinło nas133831

Gościmy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Rzeszów - Lewocza 2008

Akcja Katolicka na rowerach w drodze do Lewoczy 2008

 

W dniach 1-5 maja 2008 roku Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej pod Hasłem „Mocni Wiarą”, zorganizowała pielgrzymkę rowerową do Lewoczy. Uczestniczyło w niej 75 osób w tym trzech kapłanów, obsługa medyczna, techniczna, oraz transport. Trasa pielgrzymki wymagała dużej wytrzymałości kondycyjnej z powodu odcinków górskich i nie zawsze sprzyjającej pogody. Jednak wrażenia pielgrzymów świadczą o udanej wyprawie, uroku dodawała piękna krajobrazowo trasa i cel pielgrzymki Sanktuarium Matki Bożej w Lewoczy.

 

 

Lewocza, słow. Levoca, (573 m n.p.m. ok. 14.000 mieszkańców) leży na północnym skraju Kotliny Hornadzkiej u podnóża Gór Lewockich. Wysoko nad miastem wznosi się Góra Maryjna (781 m n.p.m.) a na niej neogotycki kościół Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii. Każdego roku na początku lipca Lewocza staje się miejscem największego na Słowacji spotkania pielgrzymów. W 1996 r. w pielgrzymce maryjnej uczestniczył również papież Jan Paweł II; wcześniej dwukrotnie, jako młody kapłan a potem jeszcze raz już jako arcybiskup krakowski. Na uroczystej mszy św. 4 lipca 1984 r. podniósł kościół do godności bazyliki.

 

 

Wyprawa do Lewoczy okazała się dobrym przygotowaniem do kolejnej czwartej pielgrzymki rowerowej z Rzeszowa do Wilna i Ostrej Bramy.

 

Opracował Jan FurtekContribute!

Powered by Joomla!®. Designed by: hosting video ws tld reseller Valid XHTML and CSS | Joomla templates.