Company Logo

Licznik odwiedzin

Odwiedzinło nas133831

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Rzeszów - Wilno 2009

"Bóg dawcą życia" - V Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa do Wilna 2009


     W dniach od 4 do 12 lipca miała miejsce V Pielgrzymka Rowerowa z Rzeszowa do Wilna – Ostrej Bramy, zorganizowana przez Akcję Katolicką Diecezji Rzeszowskiej i pomysłodawcę Jana Furtka. W wyprawie uczestniczyło 89 pątników na rowerach, w tym sześciu kapłanów. Trasa przebiegała wschodnią ścianą Polski i wynosiła 1003 km, a prowadziła przez takie miejscowości jak m. in. Leżajsk, Zamość, Chełm, Kodeń, Pratulin, Świętą Górę Grabarkę, Studzieniczną, Druskienniki, Wilno. Hasło pielgrzymki „Bóg dawcą życia” nawiązuje do roku duszpasterskiego przeżywanego w Kościele. Życie człowieka jest największym darem Boga. Człowiek przez życie poznaje świat, Żyjącego Boga.

 

 

     Po Mszy św. w Sanktuarium Pani Rzeszowa u oo. Bernardynów i błogosławieństwie Biskupa Edwarda Białogłowskiego wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Dziennie pielgrzymi pokonywali etapy o długości od 130 do 180 km. Najtrudniejszym dniem pielgrzymowania był chyba piąty dzień, kiedy do przejechania był najdłuższy etap pielgrzymki Hajnówka - Suchowola, a z nieba zgodnie z zaczął padać ulewny deszcz. Atrakcją tego dnia jednak było zwiedzanie Rezerwatu w Białowieży oraz odwiedziny meczetu w Kruszynianach. W pamięci pielgrzymów z pewnością pozostaną liczne świątynie odwiedzane po drodze, np. sanktuaria maryjne w Leżajsku, Zamościu, Chełmie, Różanymstoku czy Suchowoli.

 

 

     Oczywiście najważniejszy cel naszej pielgrzymki to Wilno i Ostra Brama, modlitwa i Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Wilno to stolica Litwy, gdzie z 500 tys. mieszkańców 20% stanowią Polacy. To miasto kojarzone przede wszystkim z Ostrą Bramą i Cudownym Obrazem Matki Bożej, miejscami niezwykle bliskimi Polakom. Ale to również miasto wielu świątyń, jak chociażby katedra wileńska, gdzie jest wspaniała kaplica św. Kazimierza, kościół św. Anny, o którym Napoleon powiedział, że jest tak piękny iż chciałby go zabrać na dłoni do Paryża. To miasto wielu świętych - św. Kazimierza, św. Andrzeja Boboli, św. Siostra Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćko. Miasto Uniwersytetu Stefana Batorego, miasto wielu poetów, Mickiewicza, Słowackiego, Syrokomli, Miłosza. Miasto kojarzone z cmentarzem na Rossie, gdzie pochowana jest matka Marszałka Józefa Piłsudskiego i Serce Marszałka, ale również Władysław Syrokomla, Joachim Lelewel, Euzebiusz Słowacki...

 

 

     Akcja Katolicka, oprócz pielgrzymki do Wilna zorganizowała w maju wyprawę rowerową na Węgry do Mariapocs, w połowie sierpnia przygotowuje pielgrzymkę do Częstochowy. We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczy wiele osób, coraz więcej ludzi młodych, którzy w takich pielgrzymkach chcą umocnić swoją wiarę i hart ducha.

 

 Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku.

 

 Ks. Władysław Zdeb

 Contribute!

Powered by Joomla!®. Designed by: hosting video ws tld reseller Valid XHTML and CSS | Joomla templates.