Company Logo

Licznik odwiedzin

Odwiedzinło nas133831

Gościmy

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Nasz Patron

 

 

Bł. Stanisław Kostka Starowieyski


(ur. 11 maja 1895 w Ustrobnej koło Krosna, zm. 13 kwietnia 1941 w Dachau (KL)) – Polak, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, więzień obozu koncentracyjnego w Dachau, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Syn Stanisława i Amelii Łubieńskiej. Dziadek Małgorzaty Starowieyskiej, stryj Marka, Kazimierza i Franciszka Starowieyskich. Naukę Stanisław pobierał w domu rodzinnym, w Krośnie i w Kolegium Jezuitów w Chyrowie, gdzie też wstąpił do Sodalicji Mariańskiej. Po maturze w 1914 r. odbywał służbę wojskową. Był na froncie wschodnim, gdzie brał udział w walkach o Lwów i Przemyśl. Uczestniczył w formowaniu Wojska Polskiego w Krakowie, a w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) bronił cytadeli lwowskiej. Za zasługi na polu walki otrzymał Krzyż Walecznych i Order Virtuti Militari.

W roku 1921 po ślubie w Łabuniach z Marią Szeptycką zamieszkali w Łaszczowie. Działacz Akcji Katolickiej, szambelan papieski. 19 czerwca 1940 r. został aresztowany przez gestapo, uwięziony w Rotundzie zamojskiej, a potem na Zamku w Lublinie. Przewieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Dachau (KL), gdzie zmarł w Wielkanoc 13 kwietnia 1941 roku.

Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Jest patronem akcji katolickiej oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Starowieyskiego w ŁaszczowieContribute!

Powered by Joomla!®. Designed by: hosting video ws tld reseller Valid XHTML and CSS | Joomla templates.